Співак (ліричний тенор), педагог, антрепренер - Медведєв Михайло Юхимович (1858, Рокитне - 1925, Саратов) сяяв на сцені Київського оперного театру.
Медведєв Михайло Юхимович
Справжнє імя - Бернштейн Меєр Хаїмович. У дитинстві Меєр з рідного містечка Рокитне переїхав з батьком до Медведівки.
У містечку Вороньків (нині Бориспільський район) Меєр познайомився з Шоломом Рабиновичем (Шолом-Алейхем), разом вони бешкетували. Шолом-Алейхем у творі "З ярмарку" присвятив своєму другу розділ "Меєр з Медведівки":
Шолом-Алейхем
Вчитель реб Хаїм був, мабуть, якоюсь мірою провидцем: через багато років його
син Меєр, який згодом став славнозвісним артистом Медведевим, таки перемінив, як то кажуть, свою шкіру...(ред. - прийняв християнську віру).
Проте слід сказати, що заповіді "Шануй батька свого" він свято додержував найкращим чином: він купив у Ракитному будинок для свого старого бідного батька, "осипав його золотим дощем", щоліта приїздив до нього в гостину, привозив подарунки для всієї родини, і рабин реб Хаїм, що не знав, яку штуку утнув йому син заради того, щоб зватися "артистом імператорських театрів", мав щасливу старість...
Але повернімося знову до його дитинства, коли Меєр з Медведівки ще не знав і не снив навіть, що його коли-небудь зватимуть Михайлом Юхимовичем Медведєвим і що він уславиться на весь світ.
Батько наполягав, - син має стати кантором, але Михайло Юхимович Медведев пристрасно прагнув по-справжньому вчитися співу. Після довгого і відчайдушного опору батько нарешті поступився.
У 1869 р. 17-річний Михайло приїздить до Києва, де живе його дядько по матері Нохум Ясногородський. Той, хоч і не був заможним, але мав талант до написання музики та певну славу, а тому йому вдалось прилаштувати племінника на навчання в музичному училищі у пані Коллер, потім пана Кравцова. У 1882 р. Михайло дебютує на сцені Київського оперного театру. У 1894 році Меєр приймає хрещення, стає Михайлом, прізвище бере від назви свого містечка.
Виступає у Харкові, Одесі. Співак був одним із найяскравіших оперних виконавців свого часу, виступав у багатьох провідних театрах Російської Імперії, гастролював у США та Канаді. Головні партії: Собінін, Фінн («Іван Сусанін», «Руслан і Людмила» М. Глинки), Дон Жуан, Князь («Кам’яний гість», «Русалка» О. Даргомижського), Ленський, Герман, Вакула («Євгеній Онєгін», «Пікова дама», «Черевички» П. Чайковського) та ін.
Медведев викладав у Київській музично-драматичній школі Станіслава Блюменфельда (1898) і пишуть, що основні принципи організації якої згодом були застосовані в Музично-драматичній школі Миколи Лисенка.
Також Михайло Медведев викладав у 1905 році в Київській консерваторії, у 1907 році в Київському міському театрі (тепер Національна опера), а також відкрив у 1908 році «Вищі оперні й драматичні курси з обов'язковим інструментальним відділенням», де, окрім вокалу, викладались теорія музики, дикція та сценічна майстерність. Діяли курси аж до 1917 року, розміщувались у так званому "будинку акторів" на вул. Софіївська, 3-Б, де й жив сам співак:
вул. Софіївська, 3-Б
А у 1906 році Михайло Медведев у приміщенні театру Геймана в самому центрі Києва - на вулиці Мерінгівській (тепер Заньковецької), 8 відкрив свій театр, у народі його знали як Театр "Ведмідь" (за прізвищем Михайла).
На жаль, під час Другої світової війни приміщення було пошкоджене пожежею та не відбудовувалось. На фотографії 30-х років можемо побачити його красу:
Театр Геймана ("Ведмідь") на вул. Заньковецької, 8
Жінкою Медведева стала молодша на 32 роки Марія Скибицька, яку київська публіка називала примадонною. Вона була однією із найбільш яскравих артисток у трупі Михайла Медвєдєва, його ученицею, яку за неабиякий музичний та драматичний талант театральні критики називали «Шаляпін у спідниці».
Михайло Медведев з дружиною Марією Скибицькою, 1911
У 1911 році Михайло Медведев відзначив ювілей - 30 років творчої діяльності:
Афіша, 1911
Концерт був прощальним. Ще за часів Російської імперії оперним зіркам у провінціях часто платили більше, аніж у двох столицях. У 1912 році Михайло Медведев вирушає до Саратова, у нього була справжня мрія - організувати акціонерне товариство з будівництва справжнього оперного театру на півтори-дві тисячі глядачів із загальнодоступними цінами. Здійснити її не вдалось.
Почавши працювати у Саратовській консерваторії, Медведєв залишає оперну сцену. І лише одного разу, 25 березня 1915 року, він востаннє співає Германа у “Піковій дамі”.
Михайло Медведев в ролі Германа
Як зауважили газети, “час наклав печатку на його голос, але підкуповувала щира гра...”. Так сталося прощання Медведєва із оперною сценою. В 1915 році він повертається до Києва для організації трупи. Відомо, що Марина Скибицька (жінка) працювала у 1917-1919 роках на сцені у Києві, співала російською та українською мовами. Ймовірно, що з нею у Києві знаходився й Михайло Медведев.
У спогадах Володимира Романова про Медведева є цікава згадка (мова про прибл. 1915-1919 роки):
Тарантасик
... а Медведев, втративши голос скромно... і сумно проживав у свій час взимку і влітку в Китаєві.
Якось сумно було бачити, ніби згадувалася своя власна безповоротна юність, його зігнуту постать на тарантасіці (кінний візок), коли він надвечір іноді повертався з міста на свою зимову дачу і не вірилося, що це колишній кумир київських меломанів, який так був таким гарним колись поміж блиску та квітів оперного театру.
У 1918-1920 роках він стає засновником і керівником Саратовського оперного театру, а від початку 1920-х рр. Михайло Юхимович Медведев та Марина Михайлівна Скибицька вже мешкали в Саратові. Михайло Медведев здобув звання Заслуженого професора місцевої консерваторії, яку за 2 роки прирівняли до середнього спеціального навчального закладу - все це дуже вплинуло на артиста, він був розгублений та подавлений.
Музичний критик Марк Бруно у зв’язку зі смертю великого педагога 8 серпня 1925 року написав у некролозі:
Михайло Медведев в ролі Яго "Отелло"
Медведев... Чудовий, рідкісної краси голос поєднувався в ньому із музичністю та величезним драматичним хистом. Ще до того, як оперні таланти висунули вимогу “музичної драми”, у своїй сценічній роботі Михайло Медведев керувався цими принципами.
Джерела:
Втрачені пам’ятки Києва: театр Геймана на Заньковецькій. - "Вечірній Київ", 27 березня 2022. Посилання: https://vechirniy.kyiv.ua/news/63857/
Перелік пам'яток культурної спадщини Києва. Посилання: https://mcip.gov.ua/wp-content/uploads/2024/07/perelik-m.kyyiv.-stanom-na-10.07.89-2-1.pdf
Марина Скибицька. Але де мій Театр? - О.Рудяченко для Укрінформ, Посилання: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3177452-marina-skibickaale-de-mij-teatr.html
Михайло Медведев. - Енциклопедія сучасної України Посилання: https://esu.com.ua/article-66048
Шолом-Алехем, фотографія, Посилання: https://photo-lviv.in.ua/tvorchi-zustrichi-sholom-alejhema-u-lvovi/#google_vignette
Державний меморіальний музичний музей П.Чайковського