Серія: Відомі Китаївські дачники

В Державному архіві Київської області пару років тому я тримала в руках товстеньку неформатну книжечку «Перелік власників будинків у Китаєві» за 1913 рік. 


Мабуть багатьом відомо, що у другій половині 19 ст. Китаїв перетворюється у культурний центр, який відвідують і де відпочивають видатні культурні та громадські діячі. На дачі видатного композитора Миколи Лисенка збирались представники цвіту нації - Михайло Старицький, Ольга Косач (Олена Пчілка), Леся Українка. У 1929 році тут знаходилася дача голови Української Центральної Ради Михайла Грушевського.


А цей новий список дачників мав величезний потенціал - скільки нових цікавих історій чекали за кожним новим іменем. 


Протягом декількох років збирались історії нашого краю - про Китаїв, Мишаловку, Корчувате, Самбурки, Багринову гору. Це - наша мала Батьківщина, ми любимо її та по крихтах відтворюємо її історію. Особливо цінними ці знання стають зараз, коли над цією територією нависає ризик її втратити через забудову.


Отже, до вашої уваги - серія "Відомі Китаївські дачники".


"В 10 верстах від Києва на правому березі Дніпра розташовано дачний куточок - Китаїв", - так починається опис цього місця в путівниках початку XX ст.

Тетяна Кузмінська 

(1846-1925)

 

Двоюрідні брат та сестра - Олександр Михайлович Кузмінський і Тетяна Андріївна Кузмінська (у дівоцтві Берс) одружилися у 1867 році.


По материнській лінії обидва походили з родин: гетьмана Війська Запорізького, графа - Кирила Розумовського, першого міністра народної освіти, з козацько-старшинського роду - графа Петра Завадовського, генерального обозного Війська Запорізького - Осипа Закревського.


Олександр Михайлович по батьковій лінії був спадковим дворянином Чернігівської губернії, у 1894-1900 р. працював у Київській судовій палаті, з 1900 р. сенатор.

Тетяна Андріївна займалась благодійними зборами ("жертвами", як писала тогочасна преса :)) для колоній неповнолітніх.


У Києві родина винаймала будинок.

З 1895 до 1901 р. щороку з ранньої весни до пізньої осені Тетяна Андріївна з родиною відпочивала на дачі у Китаїві.


Її сестра, жінка Льва Толстого - Софія Андріївна Толстая (у дівоцтві Берс) у щоденнику згадувала про перебування на дачі у 1898 у Китаїві в гостях у родини Тетяни Андріївни Кузьмінської:

"... вранці прибули візником до Китаїва.
16 липня. Гостинна зустріч у Кузмінських: гарненька, чепурна дачка...
Ходили гуляти у Китаївський ліс: вікові сосни, дуби старі, гори, монастирі... Купались в монастирському ставку, пили чай, лазили по горах...
17-20 липня. Жила усі дні у Кузмінських. Був пікнік з дачниками на острів Дніпра; ходили до заміського театру в Китаїв. Купались у Дніпрі."


До речі, саме Тетяна Андріївна Кузмінська вважається прототипом героїні Наташі Ростової з твору "Війна і мир".

У цей час один з синів Тетяни та Олександра - Олександр Олександрович Кузмінський (нар.1881, Харків) слухав курс у Київському університеті.
Наприкінці 1903 р. преса зарясніла сенсаційними повідомленнями: американці брати Райти здійснили перший у світі політ на власноруч сконструйованому аероплані ✈


Олександр захопився авіацією та залишив кар'єру чиновника заради мрії.

Коли я, вирішивши остаточно присвятити себе авіації, поїхав вчитися літати до Франції, - згадував авіатор, - знайомі, співчуваючи моїм батькам, говорили: «Бідні старі Кузьмінські, у них троє синів, а четвертий - авіатор.

❗ У 1910-1914 р. він здійснив польоти над Києвом, Уманню, Катеринославом, Харковом, Полтавою, Мелітополем і вперше аероплан піднявся над Конотопом та Черніговом. У Катеринославі він літав з пропелером, який був виготовлений Сікорським!

❗ У 1912-1913 р. Олександр першим здійснив подорож навколо Старого світу - 157 вильотів на моноплані в Азії, Індії, Китаї, Персії, які викликали тоді справжній фурор!

Пізніше у 1925 р. авіатор у своїх спогадах напише: «Герої, які першими у світі проклали стежку у повітрі на апаратах, на які не сів би сучасний льотчик, зробили свою справу. Тепер час за молоддю".