Серія: Відомі Китаївські дачники

Лука Войно-Ясенецький

(1877-1961)

«Скальпель у Божих руках»


На фасаді Національного медичного університету імені Богомольця можна побачити меморіальну дошку - випускнику медичного факультету університету святого Володимира, видатному хірургу та релігійному діячу Валентину Феліксовичу Войно-Ясенецькому (1877-1961).

Політв'язень, що пройшов заслання, в'язниці і тортури. Лікар, який врятував від втрати зору сотні людей, і сам втратив його в кінці життя. Талановитий проповідник, що не втратив віру. Валентин походив зі збіднілого дворянського роду, народився у Керчі. У 1889 році його родина їде до Києва. Зі спогадів нащадків родини дізнаємось:
"Валентин паралельно з Другою київською гімназією відвідував Київську рисувальну школу (Мурашка) і готував себе до кар'єри художника... родина виїжджала на дачу в Китаїв".


Валентин привозив на дачу своїх товаришів-художників з бідних родин. Художники малювали на пленері, гомоніли про світло, про фарби, про нові художні течії... Залишився подвійний фотографічний портрет, де Валентин знятий разом з товаришем-художником, (літо 1896, Китаїв, фото 2).

Онука Валентина також у своїх спогадах згадувала:
"Скільки себе пам'ятаю в будинку дідуся, завжди перед очима невеличкий пейзаж розміром з альбомну сторінку в чорній рамці з золотим обрізом. Пейзаж писаний маслом, зображено поле, точніше, луг початку літа (кульбаби ще жовті). Вдалині синіє ліс. Прямо перед нами розлогий дубок, ближче до лісу - ще один. Блакитне небо, прозора далечінь. Прохолода тіні під дубом, безліч кульбаб. Тиша, простір, умиротворення. Живопис дуже рішучий, абсолютно професійний, навіть майстерний. Без зайвої деталізації. Це етюд з натури, але точно знайдений образ робить його картиною. У нижньому кутку олівцем по сирій фарбі дрібний, але розбірливий підпис: «В. Ясенецький », на зворотному боці «1895 рік, село Китаїв», фото 3.

Тоді на дачі він не відпочивав, а продовж дня пропадав в селі, косив сіно з селянами, укладав стоги. Обідати теж вважав за краще з сільськими чоловіками картоплею і томатами.

Валентин багато малював, але раптом він змінив життя: у 1898–1903 р. вчиться на медичному факультеті Київського університету, який закінчує з відзнакою, йде працювати земським лікарем.


У 1923 р. прийняв чернецтво під ім’ям Луки (обране ім’я було пов'язане з його покликанням: в християнській традиції Лука ― апостол та євангеліст, а також лікар і художник, який написав перші ікони Богоматері).

Попри жорсткі переслідування з боку влади, три арешти, 11 років ГУЛАГу (фото 4), заслання до Полярного кола, святитель Лука читав лекції та оперував у підряснику, благословляв хворих і молився перед операціями.

Він - автор 55 наукових праць з анатомії, фізіології, анестезіології, гнійної медицини, хірургії та 12-ти томів проповідей.
Набутий Войно-Ясенецьким досвід лікування гнійних поранень та пізніх операцій при інфікованих ранах великих суглобів покладено в основу його наукової праці «Нариси гнійної хірургії» (витримала чотири видання - 1934, 1946, 1956, 2006). За цю роботу він отримав Сталінську премію, більшу частину якої передав дітям, постраждалим від війни.

У 1946 році Лука повертається до Криму у сані архієпископа.
Влада не полишала і в Криму нагляд за Лукою - завели справу № 6291, яка отримала назву «Мракобес»: "...побоювання чекістів викликало бажання архієрея наблизити до себе священиків з дореволюційним стажем, гарною духовною освітою, які постраждали від атеїстичної влади. Серед них переважали переселенці із західних областей України, в першу чергу - з православної Волині. До 1955 року в єпархії служило 10 таких священиків (яких архієпископ «перетягнув за 2-3 роки», які спілкувалися між собою і мали, за твердженням чекістів, зв'язки з українськими націоналістами)".

Він помер та похований 60 років тому в м. Сімферополь, Україна.


На його честь у Сумах, Вінниці, Дніпрі, Одесі, Запоріжжі, Сімферополі, Керчі, Євпаторії, Києві відкрито храми, встановлено меморіальні дошки і пам’ятні знаки у Києві, Керчі, містечках і селах, де він певний час мешкав, служив, лікував.


У 1995 році архієпископа Сімферопольського і Кримського Луку зараховано до лику місцевовшановуваних святих.

Джерела:

Спогади онуки Валентини про Луку Войно-Ясенецького